ŞEYMA DUMRUL EMAİL GÖNDERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

  ADALETSİZ SEÇİM SÜRECİ

 

Ne yazık ki bu seçim döneminde yine adil olmayan bir seçim ortamıyla karşı karşıyayız. Başta medya olmak üzere çoğu alanda muhalefet partilerinin seçmene kolayca ulaşımının önüne geçiliyor.   Sabahtan akşama kadar ya hükümet temsilcilerinin yada hükümet sözcüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini  izler ve dinler olduk.  Muhalefetin seçim çalışmaları ve vaatleri ya çok kısa yer veriliyor yada hiç verilmiyor. 

Bazı kanallarda her nedense muhalefet partileri içerisinde HDP’yi öne çıkaracak özellikle CHP’yi karalayacak yayınlar yapmaya bayılıyorlar.  Sanki HDP  ve AKP dört dörtlük bir parti CHP ise günah keçisi imajı yaratılmaya çalışılıyor.  CHP ortaya koyduğu seçim bildirgesiyle ve 21 Mayıs Perşembe günü açıkladığı “Merkez Türkiye“ projesi ile diğer partilerden daha farklı, gerçekçi ve Türkiye’yi ileri götürecek  vaadler  sundu .    Diğer partilerden çok farklı bir stratejiyle yol alan CHP; ne yazık ki biz özgürüz diyen medya tarafından görmezden geliniyor.

Bir kanalda  gün içerisinde partilerin  seçim çalışmaları haberi verilirken her ne hikmetse  bir parti diğerlerinden daha fazla öne çıkarılıp, muhabir neden bu partiye oy vereceksiniz sorusunu partinin sempatizanlarına soruyor. Aynı yöntemi AKP ve bu partiye  uyguladığı gibi ne CHP’ye nede başka partilere uygulamıyor. Peki nerede kaldı  tarafsız habercilik. Birde biz tarafsızız deyip duruyorsunuz.  Elbette bir taraf olunabilir ama bu tarafsızlık kılıfı altında yapılması doğru değildir.

Gelelim diğer konuya .  Birileri çıkmış en çevreci parti biziz diye  reklam yapıyor ve üstelik buda yetmezmiş gibi Cumhuriyet Halk Partisini  suçlayıcı  tavır takınıyor. Şu seçim sürecinde bildirgesinde çevreye en çok yer veren parti CHP’dir. Ayrıca seçim sürecine girmeden ve girdikten sonrada çevre konusunda duyarlı milletvekilleri , yöneticiler , adaylar  CHP’dedir.  Bazen CHP’liyim diyenlerinde bu konuda yaptıkları hatalar tabiki vardır.  Ama bu yapılan hatalara yine en çok tepki CHP’lilerden gelmektedir yani bu hataların düzeltilmesi istenmektedir.   Geçen günlerde CHP İstanbul il Başkanlığında İklim İçin Bende Varım Manifestosu  İl Başkanı, Milletvekilleri, Milletvekili Adayları, Genel Başkan Yardımcıları ve İl Yönetim Kurulu üyeleri tarafından  imzalanarak iklim değişikliğine karşı mücadeleye destek verilmiştir.  Keza yine bu imza toplantısında İl Başkanı Murat Karayalçın İstanbul’da CHP olarak  bir orman kuracaklarını açıklamıştır.   CHP birileri gibi çevre mücadelesini kendi siyasi yapısına entegre etme, bir koz olarak kullanma  çabası içerisine girmemiştir. Gezi sürecinde de birileri gibi bu durumu şov malzemesi olarak kullanmamış aksine mağdurlara yardım etmiş ve çektikleri sıkıntıları giderme noktasında büyük yardımlar etmiştir. Hata yok kimse diyemez ama  şu anda mevcut partilerin içinde en çevreci parti kim derseniz CHP açık ara öndedir. Merkez Türkiye projesinde de çevre yatırımının ve doğanın öne çıkarılması bunun kanıtı niteliğindedir.

CHP tarihi boyunca Türkiye’de tüm kesimlere kucak açmış, bütünleştirici ve barışa yönlendirici olmuştur. CHP,  birileri gibi sadece ne din ne de ırk ve bir kesimin üzerinden siyaset geliştirmemiştir.  Bu nedenle birileri bu noktaları unutarak siyaset yapmaya son vermelidir.