ŞEYMA DUMRUL EMAİL GÖNDERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

İstanbul’da dereler de sabırlar da taştı

14Eyl, 2015

İstanbul 7 tepeli ve 67 dereli muazzam bir şehir. Fakat yanlış yapılaşma, alt yapı eksikliği, dere ıslah politikalarının yanlış yürütülmesinden dolayı bu muazzam şehir bazen yaşanmaz bir hal alıyor. Bu haftasonu yağan yağmur sonrası İstanbul durulacak gibi değildi. Taşan dereler, sular altındaki yollar ve evler…

İstanbul’da toplam 473,5 km uzunluğunda 67 dere bulunuyor. Sadece 240 km’lik bölümü ıslah edilen derelerin 12 km’lik kısmının ise ıslahı sürüyor. Onlarca can kaybı meydana gelen Ayamama Deresi’nin ise ancak yüzde 20’si ıslah edilebilmiş.

Geçtiğimiz aylarda pislikten fokurdayan görüntüsü ve dayanılmaz kokusuyla gündeme gelen Kurbağalıdere İstanbul’daki yağmur sonrası taştı ve hemen yanı başındaki mahalledeki evleri bu pis derenin suları bastı.Mahallelinin evlerinde hasar büyük ve mağdurlar.

İBB 2010 yılında arasında Kurbağalıdere’nin de bulunduğu 7 büyük dereyi 2011 yılı içerisinde ıslah edeceğini duyurdu . Fakat yıl 2015 henüz ıslahı sağlıklı bir şekilde tamamlanan bir dere yok. Kurbağalıdere’de ise durum ortada. İSKİ 2014 faaliyet Raporuna göre Eski Devlet Malzeme Ofisi ve Kalamış arası 2900 metrelik dere ıslah çalışması 2012’de başlamış 2015 yılında bitmesi gerekiyordu. Fakat 2014 yılı raporunda 2900 metrelik yerin sadece %34’ü ıslah edildiği yazıyor.

İstanbul’un derelerinde durum o kadar vahim ki 2004 -2009 yılı arasında dere ıslahına 816 Milyon TL harcanmış, dere ıslahı kamulaştırma için 181 Milyon 812 Bin TL harcanmış ve bunlar yetmemiş Dünya Bankasından alınan kredilerin bir kısmı 2012 dan itibaren ek olarak dere ıslahına ayrılmış ama ortada ıslah olmuş bir dere yok. Ne güzel değil mi !!! Bu paralar derelerin ıslahına harcandıysa bu haftasonu neden İstinye’deki dereler, Kurbağalıdere ve bir çok dere taştı? İBB bunun hesabını acilen vermelidir

1994’ten itibaren iktidarda oldukları İstanbul’un dere sorununu çözemediler. Derelerin üstünü kapatmak yer altına almakla dereyi ıslah ettiğini düşünmek ne kadar gerçekçi olduğunu taşan derelerle gördük. 2014 Ocak Ayında Riva Deresinde yaşanan balık ölümlerinin de kaynağı aynı zihniyet. İSKİ yaklaşık 10 yıldır arıtmadan verdiği pis sularla Riva Deresindeki canlı yaşamını bitirdi Üstelik bu kirlilik burada yaşayan halkı da etkilemekte.

Yine İBB güya 10 yıldır Riva Deresi’ni ıslah edecek ve temizleyecekti. Ve yaşananlar gösterdi ki her şey göstermelik. Bir yerlere paralar harcanıyor, Dünya Bankası’ndan alınan krediler ile takviye yapılıyor ama ne hikmetse sonuç hüsran. Üstelik daha da vahimi İSKİ görevini yerine getirmeyip, arıtmadan pis suları derelere boşaltıyor. Bir de bunlara fabrikaların arıtılmayan suları eklenince iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Yıl 2015 İBB hala İstanbul’un kanalizasyonunu, pis sularını arıtmadan derelere ve denize bırakıyor. Bir yandan da sadece yağmur yağana kadar biz dereleri ıslah ettik diye reklam yapıyor. Bir yağmurluk ömrü olan bu propagandadan sonrası da masum halkın sular altında kalan evleri, eşyaları ve en önemlisi yitip giden canları.


r.