ŞEYMA DUMRUL EMAİL GÖNDERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu bugün Çevreci Sivil Toplum Örgütleriyle 
" İstanbul'un Çevre Sorunları ve Çözümleri Çalıştayı" düzenledi.Resimlerin Çekildikler Yerler Resim Sırasına Göre...

1.   2015 Yılı CHP İstanbul İl Başkanlığında Çevreci Sivil toplum Örgütleriyle Yaptığımız Dar Kapsamlı Değerlendirme Toplantısından

 

2.       2015 Yılı İstanbul İl Başkanlığında Çevre Başkanlığında Çevreci Sivil toplum Örgütleriyle Yaptığımız Dar Kapsamlı Değerlendirme Toplantısından

3.       22 Nisan 2015 ‘te CHP  İstanbul İl Başkanlığı Olarak Düzenlediğimiz Büyük  Çevreci Sivil Örgütü Buluşması Sivil toplum Örgütleri

4.       22 Nisan 2015 ‘te CHP  İstanbul İl Başkanlığı Olarak Düzenlediğimiz Büyük  Çevreci Sivil Örgütü Buluşmasından

5.       22 Nisan 2015 ‘te CHP  İstanbul İl Başkanlığı Olarak Düzenlediğimiz Büyük  Çevreci Sivil Örgütü Buluşmasından Sivil Toplum Örgütü Temsilcileriyle

6.       2015 Şubat Ayında  Kadın Sivil Toplum Örgütleriyle Birlikte Vahşice Katledilen Özgecan  İçin Taksimdeydik

7.       22 Nisan 2015 ‘te CHP  İstanbul İl Başkanlığı Olarak Düzenlediğimiz Büyük  Çevreci Sivil Örgütü Buluşması

8.       CHP İstanbul İl Başkanlığında Çevreci Sivil Toplum Örgütü Temsilcileriyle Bir Araya Geldiğimiz Başka Bir Toplantıdan

9.       Gezi’nin Yıldönümünde  Beşiktaş Abbasağa’daydık (2015 Yılı )

10.   İklim İçin Bende Varım Manifestosunu CHP’li Siyasetçiler Olarak  CHP İstanbul İl Başkanlığımızda Düzenlediğimiz Basın Toplantısında İmzaladık.

11.   Bahçeşehir Göleti’nin Satılmasını CHP  Olarak Protesto Ettik. (2015 Yılı)

12.   İMECE Gurubunun Düzenlediği Haftalık Toplantıya Katıldım ( CHP Eski Milletvekili Orhan Birgit, Eski Bakan Ali Topuz, CHP Eski Milletvekili Doğan Öztunç’la  Bir Kare)

13.    Çevreci Sivil Toplum Örgütleriyle Yaptığımız Büyük Toplantıdan

14.   2015 Şubat Ayında  Kadın Sivil Toplum Örgütleriyle Birlikte Vahşice Katledilen Özgecan  İçin Taksimdeydik

15.   2015 Genel Seçiminde Sarıyer Ayazağa Temsilciliğimizde

16.   2015 Şubat Ayında Riva Deresinde Yaşanan Kirlilik Hakkında CHP İstanbul İl Başkanlığı Olarak Yaptığımız Basın Açıklamasından

17.   3 Nisan 2015’te Bebek’te Tekne Parka Hayır Eylemine CHP İstanbul İl Başkanlığı Olarak Büyük Destek Verdik

18.   1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde İl Başkanımız Murat Karayalçın’la Birlikte Eyüp’te İlk Defa oy Kullanacak Gençlere  İsimlerinin Yazılı Olduğu Kupa Dağıtımından

19.   Çevreci Sivil Toplum Örgütleriyle Yaptığımız Büyük Toplantıdan

20.   CHP Sarıyer İlçe Kilyos Temsilciliği Açılışından

21.   CHP Sarıyer İlçe Resitpaşa Temsilciliğinden

22.   CHP Sarıyer İlçe Bahçeköy Temsilciliğinde Yapılan Bir Toplantıdan

 

 

 

 

İSTİFA DUYURUMAÇIKLAMA 

Bilindiği üzere Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı- Ayazağa Tüneli yapımı kapsamında Maçka Parkı tahrip olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu olarak hem son durumu incelemek hemde çevreye zarar veren halkın onaylamadığı  talan projelerine "Hayır" dediğimizin altını çizmek için burada bulunuyoruz. 
İstanbul' un bir çok sorunu bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden birisi çevre sorunudur. Yapılacak ulaşım projeleri kamu yararına yönelik olmalı ve yeşil alanların azalmasına, çevre sorunlarının artmasına neden olmamalıdır. Ancak Maçka Parkını ve Ortaköy Vadisini de içine alan bu proje mahkeme kararında ve bilirkişi raporunda belirtildiği üzere kamu yararına yönelik değildir ve yeşil alanların azalmasına neden olmaktadır. 

Üstelik yapılan imar planı değişlikliği koruma kurullarının  ve gerekli kurumların onayı alınmadan yangından mal kaçırırcasına yapılmıştır. 

Buda yetmemiş İBB imar planı askıdayken ve itiraz süresi dolmadan, itirazları değerlendirmeden Maçka Parkını çitlerle çevirmiş inşaat sürecine başlamıştır. Bu durum kabul edilemez. Hükümet ve İBB artık bunu huy haline getirmiş fiili durum yaratıp halkın onay vermediği yeşil alanları yok edecek projeleri hukuka rağmen yapmaktadır. Hani siz milli iradeye, halkın kararına saygılıydınız ve baş tacı yapıyordunuz. Milli irade "Hayır Maçka Parkıma , yeşil alanlarıma dokunma " diyor. 
İBB şimdilerde imar planını değiştirdim çevreye zarar vermeyecek diyor ama bakıldığında planlarda değişen hiç birşey yok.  Yine Maçka Parkı ve Ortaköy Vadisi tehdit altında. İBB Maçka Parkında 97 ağacı taşıyacağını söylüyor . Ama bu konuda da samimi değiller. Çünkü ağacı taşımak kolay iş değil. Aylar süren bir hazırlık isterki görüldüğü üzere böyle bir hazırlık yok . 
3. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu bu proje için geçenlerde "İBB' nin kuruldan izin alması gerektiğini ve izin almadan inşaat sürecine başlanmasının doğru olmadığının" altını çizmiştir. İBB burada hukuksuz iş yapmaktadır. 
Artık İstanbul'da yeşil alanlar çok azaldı. İnsanların nefes alacağı yerler kalmadı. 17 Milyon İstanbullu bilmelidir ki eğer haftasonları piknik yapacağımız, spor yapacağımız, nefes alacağımız yerler istiyorsak  yeşil alanları yok edecek tüm projelere " Hayır" demeliyiz. İBB' ye " Hayır Kardeşim nefes alacağım alanlara dokuma"  demeliyiz. 

Toprağına, Suyuna , Havana Sahip Çık
Silivri'de, Trakya'da Ölüm Bacaları İstemiyoruz !!!

Bugün İstanbul Silivri/ Çerkezköy/ Vize'de kurulması planlanan 2 termik santrale dur demek için Silivri Belediyesi tarafından çevreci sivil toplum örgütlerinin, halkın, muhtarların, Çerkez Belediye Başkanı, Silivri Belediye Başkanı, CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Üyelerinin katıldığı halkı bilgilendirme ve basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, CHP İstanbul İl Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Başkanı Şeyma Dumrul, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Prof. Dr. Doğan Kantarcı Termik Santrallerin yaratacağı çevre talanı hakkında konuşma yaptılar. Komisyon Başkanı Dumrul, İstanbul İl Başkanlığı olarak Trakya'nın ve İstanbul'un ölüm fermanı olan , çevre katledilerek yapılmak istenen termik santrallerine karşı çevreci sivil toplum örgütleri, halkla birlikte mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Konuşma Metninin Bir Kısmı:

Öncelikle Herkese Merhabalar;
İstanbul’un hatta Türkiye’nin tamamında olduğu gibi Trakya büyük bir çevre katliamı tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bilindiği üzere şu anda hükümet tarafından bir Vize’de ; diğeri 60 ha. Çerkezköy’de 485 Ha. Silivri’de olmak üzere iki Termik Santral yapımı planlanmaktadır. Planlar İl Çevre ve şehircilik Müdürlüğü’nde 13 Aralığa kadar askıdadır. Şöyle bir askıdaki plan değişikliğine baktığımızda koskoca 2 termik santral için sadece 20 sayfalık bir açıklamayı bizlere yeterli görmüşler. Plan Açıklama raporunda İTÜ’deki bazı hocalar tarafından hazırlanan bir rapordan bahsediliyor. Ama her ne hikmetse bu rapor yayınlanmıyor . Kimdir bu hocalar ve hangi vicdan ve bilimsellikle bu raporu yazmışlardır. 
Peki bu plan açıklamaları diye yayınladıkları raporda ne var. Aslında raporun daha 4. Sayfasından itibaren bu termik santrallerin yapılmaması gerektiğini kendileri halka itiraf etmişler . 4. Sayfa’da Vize’de planlanan termik santralin ve enerji üretim alanının 1/100 Binlik Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Planlarında; Tarım Arazisi, Orman Alanı, Yer Altı Suları Besleme Alanı, buda yetmiyor ayrıca 1/25 Binlik Kırklareli Çevre Düzeni Planlarında da Tarımsal Niteliği Birinci Öncelikli Korunacak Alan, Tarımsal Niteliği Sınırlı Alan ve Orman Alanı ; bitmiyor ayrıca Yer Altı Suları Besleme alanı olarak planlarda yer aldığı açıkça yazıyor. Çerkezköy Termik Santraline gelindiğinde yine termik santralin 60 ha . kısmının kaldığı kısmı 1/ 100 Binlik Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Planlarında tarım arazisi, orman alanı , aşırı yeraltı suyu çekim alanı , yer altı suları besleme alanı, 485 ha lık İstanbul Silivri’de kalan bölümü ise 1/ 100 Binlik İstanbul Çevre Düzeni planında Ağaçlandırılarak Ormanla Ekolojik Olarak Bütünleşecek Alan olarak yer almaktadır. 
Plan açıklamaları Raporunda giriş kısmının ilk paragraflarında yerli kömürün öneminden bahsedip; bu termik santrallerin yerli kömürle çalışacağını söylerken son paragraflarda ithal kömüründe kullanılacağını itiraf ediyorlar. Şimdi termik santrale karşı çıkanlara biz yerli ürün kullanıyoruz diyorsun peki bu ithal kömür nereden çıktı ? İkincisi yine gelişmiş yakma teknolojilerinden bahsediliyor, çevreye duyarlı teknoloji kullanacağız diyorlar, eğer öyle ise bu teknolojiyi neden Yatağan Termik Santrali ve Elbistan Termik Santralinde kullanmadınız? Binlerce insan kanser oldu, buralarda nefes alınamıyor, Elbistan Ovası yok oldu. 
Ayrıca Trakya’da bu iki termik santralin dışında en az 8 tane daha termik santral planlanıyor. Bu iki termik santral dışında 10 Kasım 2016 tarihinde Elektrik Üretim A.Ş. tarafından sondajla yapılacak Linyit Arama Projesi için 158 sayfalık ÇED gerekli değildir raporu yayınlandı. Sadece Bu kapsamda tam 81 adet kuyu açılacak . Eee bu kuyular için su lazım, kömür ocağı kurulursa onun içinde ayrıca su lazım, 2 termik santral kurulacak onlara da su lazım. Siz getirip yer altı su havzalarına termik, kömür ocağı kuruyorsunuz. Peki İklim değişikliği de malum bu Trakyalı hangi suyu içip kullanacak . Trakya susuz kalacak. Yine Termik santrali inşaatı için beton lazım onun içinde taş ocağı kurulacak . Yani 2 termik diye çıkılan bu çevre düşmanı projede diğer termik santraller, kömür, taş ocakları derken Trakya’nın tamamı yok olacak. Hani biz tarım ülkesiydik ? Siz Trakyalıya , İstanbul’a bu şehirleri terket diyorsun. 
Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da yapılana 1. Kömür Çalıştayı’nda madenciler ve enerji Bakanlığı kendilerine karşı çıkacak Çevreci STK’ları, toplum her kesimini itibarsızlaştırmak için kendilerine algı yöntemleri belirlemişlerdir. Çevreci STK’ların, halkın ve CHP’nin bu anlamda birlikte hareket etmesi onların oyununu bozacaktır.

TRANSTARKYA BORU hattına karşı CHP’ li Belediyeler, CHP’li Milletvekilleri ve STK’ların birlikteliği ile bu proje engellendi. Bugünde termik santrallerle mücadelede bu başarıyı örnek almak durumundayız. Tabi bu mücadeleyi engellemek isteyen bazı guruplar olacaktır. Bu tür oyunlara hazırlıklı olmak ve önlem almak gerekiyor. 
Yine 24 Kasım’da Madencilik Fuarında halka nasıl temiz enerji sunarız değil, Trakya’yı Türkiye’yi nasıl talan ederiz konuşulmuştur. Bazı Çevreci arkadaşlarımız açık oturuma giderek Bakanlığın ve Madencilerin bu politikalarını eleştirmiş ve bu politikalara karşı mücadele edeceklerini söylemişlerdir. 
Şu anda hala Ergene Nehri Kirli ve temizlenemedi. Daha 14 yıldır Ergene’yeyi temizlemeyi başaramayanlara yeni talan için geçit vermeyeceğiz.


CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Toplantısı İl Başkanı Cemal CANPOLAT ,Başkan Vekili Orhan ÖRKMEZ, İl Başkan Yardımcıları Yağmur GEYGEL,Muharrem ÇATALKAYA,Tahsin EPLİ'nin katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda  İstanbul'un çevre sorunlarına ilişkin yaptığımız ve yapacağımız  çalışmaları   konuştuk.
CHP İstanbul İl Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Olarak CHP İstanbul  Sultangazi İlçe Başkanlığımızı ve İlçe Komisyonumuzu Ziyaret Ettik. Sultangazi'deki taş ocakları sorununu konuştuk.
CHP İstanbul İlçe Çevre ve Doğa Hakları Komisyonlarımızla Aylık Koordinasyon Toplantımızı Yaptık
CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Olarak İBB CHP Meclis Grubunu Ziyaret Ettik . 

CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Olarak CHP Silivri İlçe Çevre Ve Doğa Hakları Komisyonu ve CHP Çatalca İlçe Çevre ve Doğa Hakları Komisyonunu  ziyaret edip  çevre sorunlarıyla mücadele  çalışmaları hakkında  değerlendirmelerde bulunduk. Ayrıca İlçelerde Bulunan Derneklerde Ziyaret Edildi. 

Silivri Çevre Derneğini Ziyaret Ettik.

CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI ÇEVRE VE DOĞA HAKLARI İLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALAR

2015 yılında Murat Karayalçın’la il yönetimi göreve başladıktan  sonra Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu olarak  İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak Şeyma Dumrul  görevlendirilmiştir. İstanbul İl Yönetiminde ilk defa birisi Çevre ve Doğa Hakları ile ilgili özel çalışma yapmak üzere görevlendirilmiştir.  İlk olarak yaklaşık 10 yıldır  Türkiye’nin gündeminde olan  ve bu kış döneminde tekrar gündeme gelen  Beykoz Riva Dere’sinde yaşanan kirlilik ve balık ölümleri konusunda  yetkili kurum ve kuruluşların gereken önlemleri almasını sağlamak için İstanbul İl Örgütü olarak Beykoz Riva Deresinin yanında bir eylem düzenlenmiş ve basın açıklaması yapılmıştır.  Yapılan bu çalışma ulusal basında geniş yer bulmuştur.  CHP İle Çevreci Sivil Toplum Örgütleri arasındaki diyaloğu geliştirmek, karşılıklı bilgi alış verişini sağlamak   için İl Başkanı Murat Karayalçın’ın başkanlığında İl Binasında  40’ar Çevreci Sivil Toplum Örgütünün katıldığı 2 toplantı düzenlenmiştir.  Seçim Bildirgesi açıklandıktan sonra  seçim bildirgesindeki Çevre ve Doğa Hakları Bölümünü Çevrecilerle paylaşmak için  Çevreci 110 STK’nın  katıldığı(alt temsille birlikte yaklaşık 230 Sivil Toplum Örgütüne ulaşan )  İl Başkanı Murat Karayalçın’ın başkanlığında  üçüncü bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda İl Başkanı Seçim Bildirgemizin Çevre ve Doğa Hakları Bölümünü anlatan bir konuşma yapmıştır. 

1989’dan bu yana ara ara gündeme gelen son günlerde yine Türkiye’nin gündeminde yer alan Bebek’te Marina yapılmasına karşı büyük bir kamuoyu tepkisi mevcuttur. Erdal İnönü bu konuyla ilgili 1989 yılında denize siyah çelenk bırakmıştır. İstanbul İl Başkanlığı’da bu konuyla ilgili geçmişten gelen tavrımızı sürdürmüş, Sivil Toplum Örgütlerinin Bebek’te düzenlediği “Bebek’te Teknepark’a Hayır” eylemine  İstanbul İl Örgütü olarak destek vermiştir.  nbsp; Paris 2015 İklim Zirvesi öncesi  İklim değişikliğine karşı  gerekli önlemlerin alınmasını  sağlamak için oluşturulan İklim İçin Harekete Geç Platformunun oluşturduğu İklim İçin Bende Varım Manifestosu’nu başta İl Başkanımız olmak üzere, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Başkan Yardımcıları, Milletvekili Adaylarımız İl Başkanlığımızda düzenlenen bir toplantı ile imzalamıştır.   Bu toplantı ulusal basında geniş yer bulmuştur.  5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde İstanbul İl Örgütü Bakırköy Ataköy’de yapılan deniz dolgusu hakkında bir eylem düzenlemiş ve İl Başkanımız bir basın açıklaması yapmıştır. Yapılan eylem ve basın açıklaması  ulusal basında yer bulmuştur.   İstanbul İl Yönetim Kurulu yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında çevre sorunlarının yakından takibini sağlamak için İl’de ve ilçelerde Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu kurulması kararı alınmıştır.  Çevre ile ilgili gelişmeler  yakından takip edilmiş  çevreci sivil toplum örgütleriyle sık sık   bilgi alışverişinde bulunulmuştur.  1 Kasım 2015 ‘e kadar çevreci sivil toplum örgütleriyle  İl Binasında daraltılmış  5 toplantı düzenlenmiş ve daha sonrasında 198 Çevreci Sivil Toplum Kuruluşu(Örgütü)  1 Kasım seçimlerinde CHP’ye oy vereceklerine dair basın açıklaması yayınlamıştır. Bu bildiri basında da geniş  yer bulmuştur.  Şeyma Dumrul bunun yanı sıra bir çok sosyal ve siyasal eyleme, toplantıya katılmıştır.

Sayın Cemal Canpolat CHP İstanbul  İl Başkanı olarak seçildikten sonra;  Şeyma Dumrul CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Başkanı olarak atanmış ve çevre alanındaki çalışmalar hızla devam etmektedir.