ŞEYMA DUMRUL EMAİL GÖNDERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

İSTANBUL’DAKİ TAŞOCAKLARI SORUNU

 

İstanbul’un bir çok ilçesinde taş ocakları büyük çevre sorunlarına neden olmaktadır. 3. Köprü yapımı sırasında ve  mega projeler için kesilen ormanlık alanlarda da taş ocakları, beton santrali kurma girişimleri olmuş hatta bazı yerler de kurulmuştur.  Sultangazi  başta olmak üzere  Şile, Sancaktepe, Silivri, Eyüp taş ocaklarının yarattığı sorunlarla boğuşan ilçelerden bazılarıdır. Sadece Sultangazi’de Kooperatife kayıtlı 21 adet taş ocağı bulunmaktadır. Bir zamanlar şehrin dışında diye anılan bu taş ocakları artık şehrin içinde kalmaktadır.

Öncelikle taş ocakları faaliyetleri esnasında toz emme makinaları çalıştırılmadığı için Sultangazi’nin  hatta diğer ilçelerin toz bulutları kaplamakta bu durum hem burada yaşayan vatandaşların sağlığını  hem de doğal yaşamı  tehdit etmektedir.  Üstelik etrafı konut kaplı taşocaklarının yanı başında bir okul bulunmaktadır. 

Resmi yazışmalarda verilen bilgilere göre buradaki bazı taş ocakları kaçak hafriyat dökümleri yapmaktadır. ( Bu konuyla ilgili resmi yazışmalar elimizde mevcuttur) Hatta bazı taş ocakları çıkan hafriyatı Alibeyköy Su Havzasına kaçak olarak dökmüştür.  Bu son derece vahim bir durumdur.  Ayrıca taş ocakları için çalışan hafriyat kamyonları büyük bir tehlike yaratmaktadır.   

Diğer yandan taş ocaklarında kullanılan dinamitler  Sultangazililere her gün depremi yaşatmaktadır. Patlatmaların önceden haber verilmemesi ve çok sık olması  halkın sağlığını olumsuz etkilemektedir. (Özellikle Yaşlılar, çoçuklar, hamileler, hastalar  ) Bilindiği gibi bu Kurban Bayramında olduğu gibi her kurban bayramında  kurban satım alanının taş ocaklarına çok yakın olması  ve patlamalardan, hava kirliliğinden kurban hayvanlar olumsuz etkilenir gerekçesiyle taş ocakları faaliyetlerine  bir süre ara verilmektedir. Peki bu olumsuz koşullar kurbanlık hayvanları etkilediği kadarıyla ,

Sultangazi ve İstanbul halkını etkilememekte midir ?

Geçen haftalarda toz ölçümü için yetkililer geleceğini duyan 21 taş ocağı nedense aynı gün hepsi birden tadilata girmiş ve faaliyetlerine bir süre ara vermiştir. Demek ki burada ters giden bir durum var. Bölge halkı taş ocaklarının neden olduğu toz, hava kirliği nedeniyle nefes almakta zorlanmakta ve solunum yolu hastalıkları giderek artmaktadır.

CHP’li milletvekillerimiz, belediye meclis üyelerimiz bu konuyla ilgili  yazılı, sözlü önergeler vermiş ve yıllardır CHP’liler bu durumla mücadele etmektedir. Sultangazi halkı da defalarca bu konuyla ilgili eylem yapmıştır.  Her defasında   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İBB, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı , yetkililer konuyla ilgili toplantı ve denetim  yaptıklarını, tespit edilen bu çevre sorunlarıyla ilgili gerekeni yapacaklarını söyleseler de görüyoruz ki  bir arpa boyu yol kat edilmemiştir.   

Taş ocaklarında iş sağlığı ve güvenliği ve çalışma koşulları  konusunda da  endişelerimiz vardır. Bu kurallara uymayan firmalar mevcuttur. Taş ocaklarında zaman zaman meydana gelen kazalar sonucu ölen işçiler bulunmaktadır.

 

Diğer önemli bir noktada bu taş ocakları bu bölgeyi terk etmeye başladıklarında boşalan alanların durumu ne olacak. Taş ocaklarında kapatıldıktan sonra buralar yeşillendirilmelidir. İhtiyaç dahilinde oluşan bazı  büyük çukurlar su toplama havzası olarak kullanılıp, etrafı ağaçlandırılmalıdır.  (Çünkü bu bölge Alibeyköy Su Havzasının yanı başındadır , ve bir bölümü bu havza içinde kalmaktadır. İstanbul’da yaşanan içme suyu azlığı problemi nedeniyle  ) Taş ocaklarının bulunduğu  alanlar kesinlikle imara açılmamalı ve inşaat şirketlerine satılmamalıdır. 

Ocaklardaki kazalara bir çok kurban veren Sultangazililer ve İstanbullular , toz,  kamyon terörü ve durmadan patlayan dinamitler ve çevre katliamıyla  yaşamaya çalışıyor.  Artık buna bir son vermek gerekiyor.   İşte tüm bu nedenlerle geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Sultangazi Cebeci’de   taş ocaklarının yarattığı çevre sorunlarıyla  ilgili bir  basın açıklaması düzenledi . Basın açıklamasını CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat yaptı.  Ve CHP İstanbul İl Örgütü bu konunun yakından takipçisi olacak . 

 

                                                                                           Şeyma DUMRUL