ŞEYMA DUMRUL EMAİL GÖNDERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Cem Tv’de yayınlanan Çevre Dosyası  programı her  Salı 16:30’da canlı olarak yayınlanmakta.  İstanbul Çevre Konseyi’nin Katkılarıyla Hazırlanan Programda Türkiye ve  Dünyadaki çevre sorunlarını  ve çözümlerini gündeme  taşıyoruz.  Konuları uzmanlarla, çevrecilerle ve konunun taraflarıyla konuşuyoruz.  Ayrıca  programda  çevre sorunlarının yaşandığı yerlerden görüntüleri ve  yaşanan sorunun temelini anlatan haberler , görüntüler yayınlıyoruz.  Bize izleyicilerimiz  tarafından gönderilmiş  yaşanan çevre sorunlarıyla ilgili resim ve  görüntüleri de ekranlara  taşıyoruz. Şu anda Türkiye’de  bu kadar kapsamlı hazırlanan , açıkça ve  korkusuzca  çevre sorunlarını gündeme taşıyan tek çevre  programı  denilebilir.  Yani bu programda çevreye, insana, ekosisteme dair ne varsa konuşuyoruz,    gündeme getiriyoruz.  Birde   programımızın bir danışma kurulu var.  Programı hazırlarken çevrecilerin görüşleri,  sorunlara ve çözümlere ilişkin görüşleri  bizim için çok önemli ..  Amacımız daha yaşanabilir bir dünya için bir katkıda bulunmak, çevreyi ve tüm canlıları korumanın önemini anlatabilmek.  Cem Tv'de Yayınlanan   Çevre Dosyası Programında ilk   konuğum  Kent Bilimci, Yüksek Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’ti.  Betonlaşan İstanbul'u Konuştuk. Ayrıca  Hukuksuzca İmara Açılan Bahçeşehir  Göletin son durumunu , Betonlaştırma Ağırlıklı Üsküdar Meydan Düzenlemesini, 3 Yıl Önce Yanan Ama Ağaçlandırılmayıp İmara Açılan Sultanbeyli Yavuz Selim Mahallesindeki Aydos Ormanındaki Ormanlık Alanın Son Durumunu  olay yerinde çektiğimiz görüntü ve röportajlarla  getirdik ekranlara.   Betonlaşan İstanbul özelinde yaşanabilir bir kent nasıl olmalı sorusunun cevabını konuştuk.


Çevre Dosyası İkinci programda  Konuğum   Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kapıkıran'dı. kaybettiğimiz, imara açılan  tarım topraklarımızı, tarım ilaçlarıyla kirletilen topraklarımızı, GDO’yu , Türkiye’nin Afrika’da kiraladığı  tarım topraklarını, dünyada  ve ülkemizde tarımın durumunu, çevreyle tarımın nasıl bir bütün olduğunu , çiftçinin sorunlarını, çevre ve tarım ilişkisini konuştuk. 


Çevre Dosyası Üçüncü programda konuğum   Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun'du. Türkiye ve Dünya'daki Yerli Tohumla İlgili Sorunları, Gıda Güvenliğini, GDO' yu;   Yerli Tohumu  Yasaklamaya yönelik düzenlemelerin, açıklamaların  tarıma çiftçiye ve yerli tohuma etkisini ;    Dünyadaki dev tohum üreticilerinin yerli tohum üretimi  ve tarım üzerindeki etkilerini , çiftçilerin yaşadığı sorunları  gündeme getirdik .  Ayrıca İstanbul Sarıyer Kilyos’ta yol düzenlemesi kapsamında    İBB'nin ;   içinde 23 Nisanda Çocukların  diktiği “Barış Fidanları”nın da olduğu  ağaçları  nasıl kestiğini,  Beşiktaş Yıldız Parkındaki çevreye zarar veren  park düzenlemesini,  Bursa Canbalı  Deresindeki Balık Ölümlerini Ekrana Getirdik. Ayrıca 4 Ekim Hayvan Hakları Günüyle İlgili Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği Genel Sekreteri Nevin Düzalan'la Canlı Telefon Bağlantısı Gerçekleştirdik.


Çevre Dosyası Dördüncü  program da konuğum   Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’ydu. Yeşil Ürün , Yeşil Tüketici, Sürdürülebilir Tüketim, Ekolojik Yurttaşlık ,sürdürülebilir tüketim eğitimi,  Çevre ve Tüketici İlişkisini, tüketicini çevre duyarlılığı konusunda nasıl bilinçlendirilebileceğini ve yetkililere  düşen görevleri  Konuştuk. Ayrıca  İmara Açılan   İstanbul Sivriada’yı ;   Yıllardır Kirliliğin  devam ettiği, İstanbul’un içme suyu kaynağı olan  Melen Çayında kirliliğin nasıl devam ettiğiyle ilgili son görüntüleri ;  son günlerde  130 maddelik  ağır vergi yükü getiren  torba yasa kapsamında nasıl  gizlice tekrardan  imara açılmak İstenen Meraları Gündeme Getirdik.  130 Maddelik Torba Yasayla  İmara Açılmak İstenen  Meralar konusunda  Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kapıkıran İle Canlı Telefon Bağlantısı Yaptık.


Untitled 2Untitled 2 Untitled 2
Untitled 2 Untitled 2
Untitled 2 Untitled 2


Untitled 2 
 


1

2
3
4
5
6
 

 

8